iptv, internet, protokol ve televizyon kelimesinden oluşur. Yani internet, protokol ve televizyonun baş harflerinden IPTV oluşmaktadır. Bu uygulama internet alt yapısı olan bir uygulamadır. İnternetsiz çalışmaz. Bu nedenle internete ihtiyaç duyulmaktadır. Televizyon yayının internet üzerinden geçmesidir. Örneğin, televizyonunuzda internet var ise arama motorundan istediğiniz yere bağlanabilirsiniz. İp Tv Server

Bu duruma da IPTV denilmektedir. Eğer evinizde internet yok ise televizyon üzerinden internete bağlanamazsınız. Bunu sadece servis sağlayan kişiler kullanabilir. Yani evinde interneti ve televizyonunda internet özelliği olan kişiler faydalanabilir. Bu nedenle içerisinde internet bağlantısı olan bir televizyon almanız sizin için önemli bir husus haline gelebilir. Ayrıca bu özelliği kullandığınız da izlemek istediğiniz her şeyi kesintisiz ve kaliteli bir şekilde izleyebilirsiniz.

Öncelikle evinizde hızlı ve kesintisiz bir yayına ihtiyacınız var. Genellikle internet modemi ile televizyon bir birine yakın bir biçimde kurulur. Eğer internetiniz aç çekiyor ise internet bağlantısını ADLS aracılığı ile alabilirsiniz. Bu durumda hızla olma ihtimali vardır. Ayrıca interneti hem televizyon üzerinden hem de mobilden aynı anda kullanabilirsiniz. Fakat internetin hızını düşürmemek için internet bant genişliğinin yüksek olması durumda IPTV kullanırken kesinti yaşamazsınız.

İp Tv Server

Kablosuz internet kullanıyorsanız güvenli olması en önemli husustur. Bu durum IPTV özelliğini kesintisiz ve hızlı bir şekilde kullanabileceksiniz. Ancak internet şifrenizi bilen biri veya bağlantınız da bir yavaşlılık var ise internetin yavaş olması muhtemel bir durumdur. Bu nedenle internetiniz kendinize özel olur ise daha hızlı bir yayın elde edebilirsiniz. IPTV çoğu kişi tarafından tercih edilen bir özelliktir. Ayrıca ücretli değildir. Sadece kullandığınız internete para ödemek durumdasınızdır. Ancak çok nadir bu özelliği kullanırken ek bir ücret ödemek durumunda kalabilirsiniz.

IPTV kullanan kişiler kullandıkları televizyonu değiştirmek zorunda değildir. Ancak yayının şifresini çözümleyecek bir kutu vardır. Kullanmak isteyen kişiler bu kutuyu alarak yayına kolayca erişebilir. Ayrıca bağlantı kutusuna gerek kalmadan evinizde bulunan bilgisayar aracılığı ile de bu yayına ulaşabilirsiniz. Yalnız bilgisayar bağlantısı ile erişmek isteyen kişiler bilgisayara kurulacak küçük bir yazılımla aracılığı ile kısa sürede erişebilir.