IPTV nedir sorusunun yanıtını ünlü internet sözlüğü Wikipedi şu şekilde açıklıyor: İnternet protokolü üzerinden (TCP/IPV4 – IPV6) görüntü ve ses aktarımı. Tüm Dünya ölçeğinde pek çok televizyon istasyonu IP Video Server kullanarak Internet üzerinden kendi izlenmesini sağlıyorlar ve bu sistemlerin kendilerine özel bir mimarisi bulunuyor. Yeni Dünya Televizyonu iptv

Internet protokolünü kullanabilen televizyonlar olduğu gibi (PC-TV adı veriliyor bu tür televizyonlara), herhangi bir televizyonun da Internet üzerinden gelen yayınları alabilmesi için IP TV Alıcıları (Set Top Box adı verilen ) özel olarak geliştirilmiştir. Yani bu yayınları izlemek için insanların karşısında iki farklı alternatif mevcuttur.

Yukarıda yer alan hap bilgilerden de anlaşılacağı üzere bu sistemler kendilerine ait İPTV server üzerinden çalışan yapılardır ki bu alanda hizmet sağlayan firmaların çok güçlü bir alt yapı kurması önemlidir. Aksi halde istenen çözünürlük ya da diğer bir ifade ile görüntü kalitesi elde edilemeyecek görüntü bozulacak, yayın akışı sırasında kesintiler olacaktır.

Yeni Dünya Televizyonu iptv

Tüm bunlara istinaden bu hizmet alımına karar verildiğinde mutlaka çok iyi bir araştırma yapmak ve ona göre hizmet almakta fayda vardır.
Fiyatları belirleyen kriterler nelerdir sorusunun yanıtı ise şu şekilde verilebilir:
• Hizmet sağlayıcı firmanın fiyat politikası
• Alınan hizmetin büyüklüğü ( Burada standart, orta, ileri olarak adlandırılabilecek farklı paketler insanların karşısına çıkabilmektedir)
• Ödemenin aylık mı yıllık yapılacağı kampanya dönemleri fiyatları etkilemektedir. Yıllık toplu ödemelerde firmalar kimi zaman ciddi indirimler yaparken, yine belli kampanya dönemlerinde fiyatlar düşebilmektedir.

Bu hizmeti alırken kişi kendisine ait kullanıcı adı ve şifresi ile istediği yerden böylesi bir yayını izleme şansına sahiptir. Yeter ki kullandığı elektronik cihaz buna uygun olsun. Üstelik bu tür televizyonculuk anlayışında araya giren reklamlar, izlenmek istenen yayını kaçırma gibi problemler de yoktur. Kişi dilediği zaman dilediği yerden bu tür yayınları izleme olanağına sahip olmaktadır.

Tüm bunları göz önüne alındığında ise yeni ve ultra lüks bir yayıncılık anlayışı olduğu rahatlıkla söylenebilir. Kesintisiz kaliteli ve yeni dünya düzeninin yayıncılık anlayışıdır en kısaca belirtmek gerekir ise.